ЗВ’ЯЗАТИСЯ
З НАМИ
НАДРУКУЙТЕ МЕНЕ: 7 ПРАВИЛ ПОДАЧІ РУКОПИСУ ДО ВИДАВНИЦТВА
Must know

НАДРУКУЙТЕ МЕНЕ: 7 ПРАВИЛ ПОДАЧІ РУКОПИСУ ДО ВИДАВНИЦТВА

Видавництво — це бізнес. Тож аби ваша книжка таки з’явилася на полицях, ви маєте зробити свою заявку максимально комерційно привабливою. Тут стануть у пригоді і коректність оформлення рукопису, і супровідні тексти, і розуміння специфіки ринку, і невеличка юридична підготовка, і вивірена позиція, і терплячість. Але починається усе з вибору. 

Найбільше грошей видавцеві приносить слово «Ні!»
(с) Ральф Марія Зігель

1. ПРАВИЛО ВИБОРУ

Початківці думають, що аби збільшити шанси на успіх, треба розсилати рукописи одразу всім, чиї контакти знайшли у мережі. Але кожне видавництво має свою спрямованість та жанрову політику. «Основи» не будуть видавати новели, а «Ранок» — фантастику. Тож будьте уважні. Економте свій час і час видавців. Радше просто пройдіться книжковими крамницями та зверніть увагу на близькі за жанром до вашого рукопису примірники, їх видавці й будуть вашою цільовою аудиторією. Ось перелік деяких українських видавництв та умов співпраці з ними:

ФОЛІО — є два варіанти співпраці: 1) працюють з автором під замовлення, тобто вони кажуть, яку книжку треба написати, і ви її пишете. Усі витрати на публікацію та маркетинг видавництво бере на себе; 2) видають, промотують та дистрибують коштом автора. Тобто ви можете видати свій рукопис, але усі витрати покриваєте виключно ви. “Фоліо” співпрацюють з усіма мережевими магазинами. Жанри та формати — різні.
Подати заявку: https://folio.com.ua/pages/Manuscripts

ОСНОВИ — публікують якісний україномовний нон-фікшн: культура, мистецтво, бізнес, креативні індустрії, фотодобірки тощо. Художню літературу не видають.
Запропонувати рукопис: https://osnovypublishing.com/offer_any/

ЛАУРУС — нон-фікшн, академічна та художня література. Промоцією не займаються.
Сайт: https://issuu.com/laurus_press

КЛУБ СІМЕЙНОГО ДОЗВІЛЛЯ — орієнтовані на масового читача. Розглядають усі жанри, крім поезії. У фаворитах – сучасна проза, жіночі романи, детективи, трилери, історичний нон-фікшн, психологія, кулінарія.
Авторам: https://bookclub.ua/ru/help/contacts/#avtors

ВИДАВНИЦТВО 21 — багатожанрове. Розглядають і прозу, і поезію, і крос-жанрову літературу.
Контакти: https://www.books-xxi.com.ua/contact

САМІТ-КНИГА — багатожанрове видавництво. Має велику мережу збуту та проводить багато промокампаній але видає лише коштом автора. 
Написати: https://sbook.com.ua/uk/

НАШ ФОРМАТ — приймають усі жанри, окрім навчальної, технічної літератури й поезії.
Запропонувати: https://nashformat.ua/zaproponujte-nam-knizhku

КМ-БУКС — у каталозі багато жанрів. Акцент на сучасну прозу та дитячу літературу.
Заявка: https://kmbooks.com.ua/ntml_page?name=for_authors

ВИДАВНИЦТВО АНЕТТИ АНТОНЕНКО — спеціалізується на психологічній прозі, сімейних сагах та новелах.
Для авторів: https://anetta-publishers.com/pages/manuscript_rules

РАНОК — навчальна і дитяча література.
Рукописи: https://www.ranok.com.ua/ru/manuscript.html

ARTHUSS — книжки про естетику та візуальну культуру.
Контакти: https://www.arthuss.com.ua/contact-us/

СМОЛОСКИП — видають прозу і поезію лауреатів власного літературного конкурсу. Стати лауреатом “Смолоскипу” – дуже престижно, це фактична перепустка у світ сучасної української літератури.
Умови участі: http://www.smoloskyp.org.ua/umovy-uchasti/

Поговоримо відверто про … гроші.

ЦІКАВІ ЦИФРИ: СКІЛЬКИ ЗАРОБЛЯЄ ПИСЬМЕННИК-ПОЧАТКІВЕЦЬ

2. ПРАВИЛА ФОРМИ

Не потрібно надсилати увесь рукопис, достатньо кілька глав. Якщо видавництву сподобається уривок вашого роману чи повісті, вони з вами зв’яжуться та попросять увесь твір. І не бійтеся, ніхто ваш рукопис не вкраде й без вас не видасть. Видавництва зацікавлені знайти авторів, з якими можна довгостроково співпрацювати, адже  просувати другу-третю книжку набагато легше, ніж першу та ще й маловідомого автора/авторки. 

Який рукопис навіть розглядати не будуть? Безграмотний та неправильно оформлений. Кожне видавництво пропонує свої вимоги, але існує єдиний стандарт.

По-перше, віддайте текст на перевірку коректору, позбудьтеся орфографічних помилок.

По-друге, не мудруйте. Використовуйте стандартний шрифт Times New Roman, 12-14 кегль, 1-1,5 міжрядковий інтервал. Якомога менше курсиву, підкреслень та інших загравань. Абзаци стандартні — відступ 1,25, причому виставлений автоматично. Поля: 2 см згори та знизу, 3 см зліва, 1-1,5 см справа. Назви глав — по центру. Краще вирівнювати автоматично, аби надалі нічого не «з’їхало».

По-третє, сторінки нумеруйте автоматично у правому верхньому куточку, перша сторінка зазвичай не нумерується, далі рахунок починається з цифри «2». Плюс важливі колонтитули з назвою роману та авторськими ПІБ.

І наостанок, формат файлу вашого рукопису — .doc, якщо він перевищує два мегабайти — обов'язково архівуйте. Усі супровідні тексти оформлюйте окремими файлами з дотриманням описаних вимог. Ілюстрації не потрібні.

3. ПРАВИЛО ПЕРШОГО АРКУША

На титульному аркуші зазначте всі дані, що стосуються автора та власне тексту:

  • ПІБ за паспортом + псевдонім (в дужках);
  • назва твору;
  • жанр;
  • обсяг в авторських аркушах*;
  • адреса, контактний телефон та e-mail.

 

Вирівняйте цей блок по правому краю. Ось приклад:


Автор: Тарасенко Тарас Тарасович
Назва роману: Про Тараса
Жанр: наукова фантастика
Обсяг: 15 авторських аркушів
Адреса: Україна, м. Київ, вул. Тарасівська, 11,
телефон: +38-888-888-8888,
e-mail: taras@pro.ua


Що таке «авторський аркуш», пояснює Wiki: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%B0%D1%80%D0%BA%D1%83%D1%88

4. ПРАВИЛА СИНОПСИСУ

Разом з рукописом або його уривком обов’язково подаються супровідні тексти: синопсис, анотація та біографія автора.

Синопсис — це коротке викладення, аналіз твору: основна ідея, суть конфлікту та інтриги. Обсяг — від пари речень до пари абзаців.

Саме синопсис є візитівкою вашого рукопису, це не просто формальність. Часто на його написання автори витрачають тижні, адже він має інтригувати, заохочувати до читання, справляти класне враження і доводити значущість твору одночасно.

Тож перекажіть основні події в теперішньому часі та від третьої особи. Стиль —  публіцистичний, речення — короткі  й однозначні. Вибрики та іронія — недоречні.

Опишіть про що історія + головні герої та їх особливості 9+ у чому конфлікт + яка мета героїв, чому вона саме така + в якому світі відбуваються події. Ось приклад:

Одинадцятирічний Гаррі Поттер раптово дізнається, що він чарівник. Їде вчитися до школи магії, де йому розповідають: багато років тому могутній злий чаклун вбив його батьків та зазіхав на його життя, «на згадку» про це у Гаррі лишився загадковий рубець. Наприкінці книги Гаррі перемагає лиходія, але той обіцяє повернутися, а сам хлопчик-що-таки-вижив збирається продовжити навчання, щоб одного разу назавжди розквитатися з негідником.

5. ПРАВИЛА АНОТАЦІЇ

Якщо синопсис інтригує видавців, то для читачів існує інший вид короткого переказу —  анотація. Вона публікується на другій - третій або на останній сторінці книги. Фактично, це своєрідна реклама, що переконує читача купити книгу. Вдала анотація має містити:

1. Світ твору та бекграунд:
Близьке майбутнє. Світ перетворюється на антиутопію.

2. Конфлікт, проблему та інтригу твору:
Людство перестало читати й стрімко інтелектуально деградує. 

3. Хто головний герой та чому саме він:
Студент-філолог Тарас Тарасенко виявляє страшну тенденцію, але його не чують. 

4. Перешкоди, які повинен подолати головний герой, його завдання та цілі:
Тож він вирішує написати книгу, що зробить розумним кожного, хто її прочитає.

5. Пояснення і доведені мотиви головного героя:
Адже його родичі та односельці деградують швидше за усіх, він має їх врятувати.

6. Інтригу й цікавинку:
Аби написати таку книгу, Тарас має «спробувати життя» у всіх його проявах: від найнижчого суспільного дна до найвищих щаблів успіху. Чи під силу це підлітку?

6. ПРАВИЛА АВТОБІОГРАФІЇ

Часто разом із синопсисом та анотацією видавництва вимагають ще й автобіографію автора. Вона має займати не більше однієї сторінки й складатися з таких пунктів:

1. ПІБ, дата народження, адреса реєстрації, контакти: електронна пошта, телефон.
2. Освіта (якщо освіта не пов’язана з темою рукопису — не варто заглиблюватися у деталі).
3. Досвід роботи (читайте попередній пункт).
4. Опубліковані роботи (вкажіть свої публікації, видавництва та тиражі, надайте інтернет-посилання).
5. Перемоги у літературних конкурсах і участь у літературних заходах.
6. Ваші соцмережі та кількість друзів і фоловерів (ваша активність, та публічність збирає потенційних покупців, тому нині кількість підписників не менш значуща, ніж кількість ваших публікацій, для видавця – це важлива інформація: якщо ви не маєте жодної публікації, але у вас є кілька тисяч фоловерів, шанси на отримання омріяного “так” від видавця зростають).

7. ПРАВИЛА ДОГОВОРУ

Видавництво може співпрацювати з вами на різних умовах, ось найрозповсюдженіші варіанти:

1) автор сам оплачує тираж книги та роботу над нею. Відповідно, він може поширювати примірники, як йому заманеться. Та найчастіше більшу частину тиражу реалізує видавництво, за що отримує певний відсоток. Можливі й компромісні варіанти.

2) автор оплачує частину тиражу, розпоряджається нею, як заманеться. Іншу частину оплачує видавництво та реалізує її.

3) видавництво оплачує весь тираж книги та роботу над нею. За свою роботу автор отримує гонорар (не завжди) та відсоток з продажів (не завжди). Дебютанту покладати великі надії на цей варіант не варто, адже бюджет більшості видавництв обмежений. Та навіть якщо вам пощастить, не втрачайте голову й уважно читайте договір:

- якщо видавці пишуть, що гонорар виплатять лише після того, як буде проданий останній примірник тиражу, — ви його, скоріш за все, не дочекаєтесь.
- часто видавці залишають за собою право змінювати деталі рукопису, послідовність тексту, нюанси, аж до втрати авторського стилю. Часто змінюється й сама назва книги. Подумайте, чи згодні ви на це?
- знайдіть пункт про повторне видання книги та уточніть фінансові умови. Бажано, щоб проміжок часу на перевидання був не більше трьох років
- зверніть увагу на умови перекладу вашої книги: чи будете отримувати відсоток із продажу за кордоном, у якому розмірі?

Використовуючи ці 7 правил, ви маєте шанс отримати свій омріяний контракт на видання. За умови класного рукопису, звісно. Проте часто навіть геніального тексту недостатньо, якщо видавець не впевнений у комерційній вигоді. Принаймні так було раніше. Маємо це змінювати. І незабаром ви дізнаєтеся, як саме.

Пізнавати ще
СЕКС І ПОШУКИ СЕБЕ В РОМАНІ ГАЛИНИ ТАРАСЕНКО «КОЛИШНІМ НЕ ЧИТАТИ»
ЗБІРКА «МАЛЕНЬКИЙ ЖОВТИЙ ЕКСКАВАТОР» —  ПРОЄКТ "ПИСЬМЕННИЦЬКОГО МЕТОДУ" ТА ВД "ОРЛАНДО", ЩО ПОТРЕБУЄ ВАШОЇ ПІДТРИМКИ
СТУДЕНТКА МЕТОДУ РЕЖИСЕРКА АННА ШЕРЛІЗ ПРЕЗЕНТУЄ НОВУ ВИСТАВУ
БЕЗКОШТОВНЕ НАВЧАННЯ ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ ВІЙСЬКОВИХ У ПИСЬМЕННИЦЬКІЙ СТУДІЇ КАРМЕЛИ КОРБЕТТ
ПЕРШИЙ ОСКАР УКРАЇНИ: ДОКУМЕНТАЛЬНА СТРІЧКА «20 ДНІВ У МАРІУПОЛІ» ОТРИМАЛА НАГОРОДУ
СТУДЕНТКА METHOD WRITING СТАЛА ФІНАЛІСТКОЮ КОНКУРСУ ВІД ПЕН
УКРАЇНСЬКУ СТРІЧКУ «РЕДАКЦІЯ» ПРЕЗЕНТУЮТЬ НА БЕРЛІНАЛЄ
МАРГАРЕТ ЕТВУД СТАЛА КАВАЛЕРОМ ФРАНЦУЗЬКОГО ОРДЕНУ МИСТЕЦТВ ТА ЛІТЕРАТУРИ
ДО НАЦІОНАЛЬНОГО ТИЖНЯ ЧИТАННЯ ВИДАВНИЧИЙ ДІМ «ОРЛАНДО» ОПРИЛЮДНЮЄ РОЗДІЛИ МАЙБУТНІХ КНИГ
КИРИЛО БУЛКІН ПРЕЗЕНТУЄ НОВУ ПОЕТИЧНУ ЗБІРКУ «НА ТРАВАХ ЧЕКАННЯ»
4 ГРУДНЯ СТАРТУЄ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТИЖДЕНЬ ЧИТАННЯ
ФРАНЦУЗЬКА ІРОНІЯ ТА СВОБОДА В РОМАНІ «СПОГАДИ НЕВРІВНОВАЖЕНОГО МОЛОДИКА»
ПРЕМ'ЄРА СТРІЧКИ «МАМА» — ПЕРШОЇ ЕКРАНІЗАЦІЇ, ЩО НАРОДИЛАСЯ НА METHOD WRITING
КУЛЬТУРНИЙ ЛАБІРИНТ: КРИМ, ДРУЖБА І ШЛЯХ ДО САМОВИЗНАЧЕННЯ У РОМАНІ АНАСТАСІЇ ЛЕВКОВОЇ «ЗА ПЕРЕКОПОМ Є ЗЕМЛЯ»
В НОВОМУ ВИДАННІ ПРО СВІТ ГАРРІ ПОТТЕРА Є ІЛЮСТРАЦІЇ ХУДОЖНИЦІ З УМАНІ
ЧЕРЕЗ ДІЮ МОЖНА БУДЕ ПРИДБАТИ КНИЖКИ
БЕЗКОШТОВНИЙ ВЕБІНАР ДЛЯ ТИХ, ХТО ПИШЕ ПРО ВОЄННІ ЗЛОЧИНИ
МАРҐАРЕТ ЕТВУД ЗУСТРІНЕТЬСЯ ОНЛАЙН З УКРАЇНСЬКИМИ ПИСЬМЕННИЦЯМИ
В ОДЕСІ СТАРТУЮТЬ ЧИТАННЯ MERIDIAN ODESA ЗА ПІДТРИМКИ MERIDIAN CZERNOWITZ
НЕ ПРОПУСТІТЬ: РАДІОДИКТАНТ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЄДНОСТІ ВЖЕ ЗАВТРА
УКРАЇНСЬКИЙ АВТОФІКШН: КІНО, ЛЮБОВ ТА МОРСЬКІ ПРИГОДИ В РОМАНІ ЮРІЯ ЯНОВСЬКОГО «МАЙСТЕР КОРАБЛЯ»
ДО ДНЯ НАРОДЖЕННЯ В.О. БЕЛІЦЕРА: ЯК ІСТОРІЯ КИЇВСЬКОГО ВЧЕНОГО ПЕРЕГУКУЄТЬСЯ З ІСТОРІЄЮ БАТЬКА З «БІЛИХ КРОЛИКІВ»
ЕММА ВОТСОН ВСТУПИЛА ДО ОКСФОРДУ, ЩОБ ВИВЧАТИ ПИСЬМЕННИЦЬКУ МАЙСТЕРНІСТЬ
НА TAKFLIX З'ЯВИЛАСЯ НОВА СТРІЧКА ПРО В.СТУСА
МИ НІКОЛИ НЕ СТАНЕМО ПО-СПРАВЖНЬОМУ ДОРОСЛИМИ: РОМАН МАРІЇ ОЛЕКСИ «ПЕРШІ»
ЗАПРОШУЄМО НА ВІДКРИТТЯ ВИСТАВКИ «ЗЛІПОК ЧАСУ» У ДНІПРІ
ВЧОРА В КИЄВІ ПРОЙШЛА ПРЕЗЕНТАЦІЯ РОМАНУ СОНІ КАПИНУС «БІЛІ КРОЛИКИ»
УКРАЇНСЬКІ ВОЛОНТЕРИ ВІДКРИЛИ ВИДАВНИЦВО 333
«ВІВАТ» ВИПУСТИВ ЩОДЕННИК В. ВАКУЛЕНКА-К., АБИ ПЕРЕДАТИ КОШТИ РОДИНІ ЗАГИБЛОГО
ДВА СЕРПНЕВІ КОНКУРСИ КОРОТКОЇ ПРОЗИ ШУКАЮТЬ НОВИХ АВТОРІВ
GETTY MUSEUM ЗРОБИВ БЕЗКОШТОВНИМИ 200 КНИЖОК З МИСТЕЦТВА
ІСТОРІЯ ШОНА ВОРЕНА: ЗРОБИТИ З ДЕБЮТНОГО РОМАНУ БЕСТСЕЛЕР ДОПОМІГ ТІКТОКЕР
АНТОЛОГІЯ НАШОГО ПРОЄКТУ «THE WAR: INSIDE OUT» ТЕПЕР НА AMAZON
ВИДАВНИЦТВО ВІХОЛА ШУКАЄ АВТОРІВ
У ЛЬВОВІ ПОКАЖУТЬ ВИСТАВУ ЗА П'ЄСОЮ СОНІ ЮРЧЕНКО
ЕЛІЗАБЕТ ҐІЛБЕРТ ДОСЛУХАЛАСЯ ДО УКРАЇНСЬКИХ ЧИТАЧІВ І СКАСУВАЛА ВИХІД НОВОГО РОМАНУ ПРО СИБІР
УКРАЇНСЬКІ ЖУРНАЛІСТИ ОТРИМАЛИ ПУЛІТЦЕРІВСЬКУ ПРЕМІЮ ЗА МАТЕРІАЛИ З ОТОЧЕНОГО МАРІУПОЛЯ
КИРИЛО БУЛКІН ЗАПРОШУЄ НА  МОНОВИСТАВУ В КИЄВІ
ВОЛОДИМИР РАФЄЄНКО ПОТРАПИВ ДО СПИСКУ ФІНАЛІСТІВ ЦЬОГОРІЧНОЇ ЛІТЕРАТУРНОЇ ПРЕМІЇ ЄБРР 2023
19 КВІТНЯ НАТАЛІ СКОРИКОВА ПРЕЗЕНТУЄ ВІДЕОКУРС METHOD WRITING
ТРИВАЄ ПОДАННЯ П'ЄС НА КОНКУРС ІЗ ГОЛОВНИМ ПРИЗОМ У 25 000 ГРИВЕНЬ
ТРИВАЄ ПОДАННЯ ЗАЯВОК ДО ЛІТЕРАТУРНОЇ РЕЗИДЕНЦІЇ В ЯССИ
ТЕКСТ СТУДЕНТА «МЕТОДУ» ПОТРАПИВ ДО КОРОТКОГО СПИСКУ МІЖНАРОДНОЇ ПРЕМІЇ
ТРИВАЄ ПОДАННЯ ПОЕЗІЙ НА КОНКУРС ПРИСВЯЧЕНИЙ БУКОВСКІ
АНДРІЙ КУРКОВ ПОТРАПИВ У LONG LIST БУКЕРА
АРТЕМ ПОПИК ВИПУСТИВ НОВУ ПОЕТИЧНУ ЗБІРКУ І ЗАПРОШУЄ НА ПРЕЗЕНТАЦІЮ
СТАРТУВАВ ІV СЕЗОН КОНКУРСУ МОРСЬКОЇ ПРОЗИ
ЛІТЕРАТУРНИЙ КОНКУРС «МИ ПІСЛЯ 24 ЛЮТОГО» ОГОЛОСИТЬ ПЕРЕМОЖЦІВ ПІЗНІШЕ,  АНІЖ ПЛАНУВАЛОСЯ
«UKRAЇNER. КРАЇНА ЗСЕРЕДИНИ» СТАЛА НАЙОЧІКУВАНІШОЮ КНИЖКОЮ ПРО УКРАЇНУ НА AMAZON
В ІСПАНІЇ ВІДКРИЛИ ПАМ'ЯТНИК МІХАЮ ЕМІНЕСКУ

Контакты

Реєстрацію завершено, ви можете записатися на наступний набір
Реєстрація на курс
Ви хочете займатися:
Тип оплати:
Оплата вноситься двома частинами: 50% при реєстрації на курс та 50% на першому занятті.

Студентам ВНЗ знижка 50%.
Ветеранам АТО/ООС знижка 100% (конкурсний відбір).
Військовослужбовцям ЗСУ знижка 100% (конкурсний відбір).