ЗВ’ЯЗАТИСЯ
З НАМИ
ПРО ЩО НАПИСАТИ КНИГУ: ІДЕЇ, ЯКІ МОЖЕТЕ ВИГАДАТИ ТІЛЬКИ ВИ
Must know

ПРО ЩО НАПИСАТИ КНИГУ: ІДЕЇ, ЯКІ МОЖЕТЕ ВИГАДАТИ ТІЛЬКИ ВИ

Про що написати книгу: ідеї, які можете вигадати тільки ви


Про що написати книгу, якщо ідей багато і водночас жодна не підходить? Що робити зі своїми страхами? І як знайти ту саму потрібну ідею, розвинути її та перетворити на сильний текст? Ми розбиралися, аналізуючи класику та бестселери, а також спираючись на спогади тих, кому це вдалося. Але перш ніж почати, давайте домовимося про точність у термінах. «Основна ідея твору» — це зі шкільного твору, де ще потрібно про основну тему та основний конфлікт написати. Якщо простіше — це висновок. При чому часто поверхневий і тому — нецікавий. Ідея, про яку йдеться тут, — це швидше іскра, кодове слово, правильна нота, щоб зрушити вас з місця і, нарешті, змусити писати. Єдина ознака, за якою її можна впізнати, — почуття зради самого себе, намагаючись від неї відмовитися. А бажання відмовитись буде сильне. Адже, як зауважив Томас Манн: «Письменник — це людина, якій писати важче, ніж іншим людям».

Про що написати: спочатку була ідея

Не всі письменники фіксують, як саме виник імпульс до їхньої книги. Якщо це десь відбивається, то в листуванні, щоденниках та інтерв'ю. Іноді секрети розкриваються навмисно. Наприклад, Анна Ахматова писала: «Когда б вы знали, из какого сора растут стихи, не ведая стыда…» — і це не тільки про поезію.

Випадок із газети чи із життя знайомих послужив поштовхом для «Американської трагедії» Драйзера та «Вбивства у Східному експресі» Агати Крісті. Інтерес до історичної особистості та фольклору привів Брема Стокера до написання «Дракули», а Стівенсона до «Дивної історії доктора Джекіла та містера Хайда». Іноді поштовх криється у вже написаному тексті. Відомий факт: Лев Толстой, коли перечитував «Онєгіна», побачив у майбутньому Тетяни «тип жінки, заміжньої, з вищого світу, що втратила себе».

Франкенштейнівський монстр Мері Шеллі народився з розмови між нею, її чоловіком Персі Біші Шеллі, лордом Байроном та їхніми друзями під час затяжних дощів 1816 року, коли компанія відпочивала на Женевському озері. Всі тоді захоплювалися історіями у жанрі жахів та містики. Потім розмова звернула на те, як можна з чогось неживого зробити живу матерію. Говорили про гальванізм і про те, що, можливо, це і є спосіб, щоб оживити труп. Лорд Байрон запропонував гру: позмагатися історіями на цю тему. Мері Шеллі вирішила потягатися з чоловіками й написати те, що налякало б її, а отже, налякає інших.

Від появи ідеї до виходу першої книжки Джоан Роулінг минуло 7 років. Але письменниця пам'ятає момент, коли їй вперше спала думка про хлопчика-чарівника. То був 1990 рік. Роулінг сиділа в аеропорту під час затримки рейсу Манчестер-Лондон і від нудьги складала в голові історію про чарівників. Вона пропрацювала основні лінії сюжету, але нічого не записала, тому що не мала ручки. І лише вдома вона написала план майбутнього бестселера. Що послужило поштовхом для образу героя зі шрамом-блискавкою на чолі — невідомо. Можливо, поруч грали діти, можливо, це був уривок телефонної розмови або повідомлення про те, що хтось розшукує когось в аеропорту.

Прощавайте, страхи! Привіт, ідеї книг!

Знайти ідею — це половина успіху. Друга половина полягає у тому, щоб від неї не відмовитися. І написати. Ваша ідея може здатися вам дивною. Дуже дивною. Дурнуватою. Негідною. Нікому не цікавою. Але, що може бути дивнішим, ніж історія Шеллі? Ще не гіднішим, ніж побудувати цілий роман навколо газетної публікації про вбивство? Більше «нікому не цікавим», ніж стотисячна за рахунком казка про чарівника? І водночас більш успішного? Адже всі ці тексти люблять і досі. Вони актуальні, екранізовані багато разів і продовжують продаватися.

Я не перераховуватиму тут усі письменницькі страхи, щоб ви не заразилися чимось новеньким. Але про ще один страх я скажу. Це страх вторинності. Страх «Це вже було. Про що ще тут говорити?». Страх, що ця ідея не ваша, а чужа і випадково опинилася у вас у голові.

Наразі буде максимально вторинно. Знаєте, що таке «Теорія 6 ​​рукостискань»? Це принцип, за яким дві будь-які людини з нині живих пов'язані через п'ять рівнів знайомих. З текстами це працює так само. Будь-яку ідею за 5 кроків (а іноді й менше) можна підвести під вже написаний твір. Швидше за все, це буде античний міф або релігійний сюжет. Але це зовсім не означає, що після «Одісеї» чи «Біблії» людству не варто було нічого писати. Це означає, що найважливіше, як саме ви розповідатимете свою історію. Правдоподібність характерів, близькість до читача, здатність тримати напругу у колізіях та ваш власний унікальний авторський голос — ось те, що за підсумком визначає сильний текст.

Обираємо потрібну ідею для книги: як зробити так, аби відгукнулося?

Від класної думки, як і від класної книги, по-доброму лоскотно. Вона викликає захоплення. І страх, але зі страхами ми, здається, розібралися. Але як же цього досягти?

1. Ні від чого не відмовлятись.

Будь-яку, навіть найбезглуздішу на перший погляд думку, варто зафіксувати. Записати, замалювати, надиктувати як аудіодоріжку. Головне, не дати їй зникнути. І не втратити, де записали, звісно. Поверніться до неї через час, покрутіть з усіх боків. З цього може щось вийти.

2. Тренуйте фантазію.

«А що станеться, якщо…?» має стати найважливішим питанням вашого життя. А що, як переді мною не касир в АТБ, а вампір? А що, як мій собака вміє розмовляти? А що, як Цой живий? А що як…? А що…? Будьте сміливими. Це — фантазія. У голові все можна. І дослухайтеся до себе. Щось обов'язково відгукнеться.

3. Яку книгу хотіли б прочитати особисто ви?

Опишіть її. На що вона схожа? Які там герої? Що там наприкінці? Творець «Хронік Нарнії» Клайв С. Льюїс, наприклад, стверджував, що написав те, що хотів би прочитати сам. Але оскільки такого до нього ніхто не написав, за справу довелося взятися особисто.

4. Пишіть себе.

Ви унікальні. Те, що для вас буденність, для когось той самий світ, в який хочеться поринути. Немає такої особистої історії, з якої неможливо було б зробити сильну книгу. Напевно, і в дитинстві, і в дорослому житті, ви маєте хоча б один епізод, який хочеться записати та зберегти незмінним. Або ж, навпаки, змінити його.

5. Напишіть 500 слів ні про що.

Ось так без жодної теми. Обмежте себе за часом. Півгодини або 15 хвилин буде достатньо, щоб написати 500 слів. Не пишіть розповідь чи розділ. Не намагайтеся писати гарно. Напишіть їх живою мовою у розмовному синтаксисі. Просто 500 слів зараз про зараз. «Я сиджу в кімнаті за ноутбуком ...» і так далі, доки не спрацює таймер. Вже перший тиждень дасть результат. Дайте текстам відлежатись і перечитайте їх. Спочатку вони можуть не подобатися і навіть дратувати. Але їхня несюжетність, простота їхньої форми обов'язково виявить ідеї, які вже є всередині вас.

Вірте в себе та працюйте!

 

Пізнавати ще
НЕ ЗНАЄТЕ ЯК ПРАВИЛЬНО? РЕКОМЕНДУЄМО ОФІЦІЙНИЙ САЙТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
«ЧОМУ Я ЖИВИЙ» — ФІЛЬМ ПРО МАРІУПОЛЬ ЧАСІВ ІІ СВІТОВОЇ ОТРИМАВ ПРИЗ В ТУРЦІЇ
НА СЦЕНІ ЗАКАРПАТСЬКОГО ТЕАТРУ ВИСТУПАТИМУТЬ АКТОРИ З МАРІУПОЛЯ
ВІДТЕПЕР ОСОБЛИВУ  ВІДЗНАКУ ПУЛІТЦЕРОВСЬКОЇ ПРЕМІЇ МАЄ КОЖЕН УКРАЇНСЬКИЙ ЖУРНАЛІСТ
КРЕАТИВНА ЄВРОПА НАДАСТЬ ГРАНТІВ ВИДАВНИЦТВАМ НА 5 МЛН ЄВРО
ОНЛАЙН-ПРОЄКТ БУДИНОК «СЛОВО»: ЧОМУ Я ХОЧУ,  АБИ ЙОГО ПОМІТИЛИ
СТАРТУВАВ ЛІТЕРАТУРНИЙ КОНКУРС ІЗ ГОЛОВНИМ ПРИЗОМ У 10 000 ГРИВЕНЬ
В УНІВЕРСИТЕТІ БАКНЕЛЛА СТВОРЮЮТЬ ЦИФРОВІ АРХІВИ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
CNN ПУБЛІКУЄ ВОЄННИЙ ЩОДЕННИК УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЬМЕННИЦІ
В БІРМІНГЕМІ НА АСФАЛЬТІ З'ЯВИВСЯ ВІРШ ПРО ВІЙНУ В УКРАЇНІ
ВІРШІ ШЕВЧЕНКА ВІДТЕПЕР ЛУНАЮТЬ ЙОГО ВЛАСНИМ ГОЛОСОМ
THESE ARE STORIES OF PEOPLE WHO STAYED IN UKRAINE: УКРАЇНСЬКА ХУДОЖНИЦЯ ВІЗУАЛІЗУЄ ЖИТТЯ ТИХ, ХТО ЗАЛИШИВСЯ
ЯК НАПИСАТИ КНИГУ ПРО СВОЄ КОХАННЯ
ЯК НАПИСАТИ КНИГУ: ПОКРОКОВИЙ ПЛАН ДІЙ
ЯК ЧИТАТИ СВОЇ ТЕКСТИ ВГОЛОС?
ВІЧНІ ОБРАЗИ І ПЛИННА ЛІТЕРАТУРА, ЯК ЇХ ПОШЛЮБИТИ: ДОН ЖУАН ЗНАЄ
НА КАНІКУЛИ І ВЗАГАЛІ: ВАЖЛИВА ПРОЗА 2021
ЧИМ СМАКУЄ ДОБРА ФУДФІКШН: ОБІД ІЗ П'ЯТИ СТРАВ БЕЗ ДЕСЕРТУ
WHO LIVES IN A PINEAPPLE UNDER THE SEA? П'ЯТЬ ІСТОРІЙ ІЗ НАДСКЛАДНИМ СЕТІНҐОМ
ПРИКЛАДНА НЕКРОМАНТІЯ: 4х2 РОМАНІВ ПРО НЕДОСЯЖНИЙ ДОСВІД
ВОНИ УБИЛИ ГОНЗАГО: П'ЯТЬ РОМАНІВ-«МИШОЛОВОК»
ЗРОСТОМІР: СІМ ДОРОСЛИХ РОМАНІВ ІЗ РОЗПОВІДАЧЕМ-ДИТИНОЮ
«АНТИЕЙДЖ»-КНИЖКИ: ЧОТИРИ ІСТОРІЇ ВІД 6-МІНУС ДО 60-ПЛЮС
BEE SUPER: П’ЯТЬ КНИЖОК ПРО БДЖІЛ І ОДНА АБСОЛЮТНА МЕТАФОРА
ХТО ГОВОРИТЬ? ПРО НЕНАДІЙНІСТЬ У ТЕКСТІ ТА ВЗАГАЛІ
ПЕРЕВІРКА «НА СЛАБО»: П’ЯТЬ РОМАНІВ, ЯКІ СПРАВЕДЛИВО НАЗВЕМО ЕПАТАЖНИМИ
ПЕРЕМІШАТИ, АЛЕ НЕ ЗБОВТУВАТИ: ШІСТЬ ЗРАЗКОВИХ МЕШАП-РОМАНІВ
ЩО ПОЧИТАТИ ПРО ПИСЬМЕННИЦТВО: 6 КОРИСНИХ ЦІКАВИНОК
НАЦІОНАЛІЗУВАТИ ПОПСИМВОЛИ: П’ЯТЬ РОМАНІВ ІЗ УКРАЇНСЬКОЇ ВАМПІРІАДИ
МИСТЕЦТВО ПРОГРАШУ: П’ЯТЬ РОМАНІВ, НАПИСАНИХ ВІД ДРУГОЇ ОСОБИ
РОЗКАЖИ МЕНІ ПРО СЕБЕ: ЩО ВОНО ТАКЕ — АВТОФІКШН?
ЧОМУ ЦІКАВІ ПОВТОРИ: ЧОТИРИ ОРИГІНАЛЬНІ РЕМЕЙКИ
КОЛИ ЩЕ ЗВІРІ ГОВОРИЛИ, І НАЧИННЯ, І РОСЛИНИ: ЧОТИРИ РОМАНИ Й ОДНЕ ОПОВІДАННЯ, РОЗКАЗАНІ НЕ-ЛЮДЬМИ
МЕНЕ ЗАЧЕПИЛО: ЯК НАПИСАТИ РЕЦЕНЗІЮ НА КНИГУ?
ЯК НАВАЖИТИСЯ НАПИСАТИ КНИГУ
ЗА СКІЛЬКИ ДНІВ МОЖНА НАПИСАТИ КНИГУ
ЛІТЕРАТУРНІ КОНКУРСИ В УКРАЇНІ: ЯК ПРАЦЮЮТЬ ТА ЩО ДАЮТЬ НАСПРАВДІ
ЛІТЕРАТУРНИЙ НЕЙМІНГ: ЯК НАЗВАТИ СВОЮ КНИГУ?
ЗНАЙОМТЕСЯ — «БУКНЕТ» АБО ЗАРОБЛЯТИ ЛІТЕРАТУРОЮ В УКРАЇНІ РЕАЛЬНО
ЗВІТУЄМО ПРО ІІІ ПУБЛІЧНІ ЧИТАННЯ ПИСЬМЕННИЦЬКОГО МЕТОДУ
ПРЯМЕ ВКЛЮЧЕННЯ ІЗ ДЖЕКОМ, МАЙСТЕР-КЛАС ІЗ НАТАЛІ, МАРАФОН КОРИСНИХ ПОДІЙ, ЩО ЗАРЯДЖАЮТЬ ВІД EDCAMP UKRAINE З 7 ГРУДНЯ
НА ЛОНДОНСЬКОМУ КНИЖКОВОМУ ЯРМАРКУ ЗАКЛИКАЛИ ПІДТРИМУВАТИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
Я Ж ЦІКАВИЙ, ЦІІІКАААВИИИЙ, Я ЦІКАВИЙ, СКАЖИ, НУ СКАЖИ! ДОРОСЛІШАЄМО РАЗОМ ІЗ САЛЛІ РУНІ
ПОВІДОМИЛИ ШОРТЛІСТ БУКЕРІВСЬКОЇ ПРЕМІЇ
YOUTUBE-РЕВОЛЮЦІЯ: ПИСЬМЕННИЦЬКІ ДОСЯГНЕННЯ БЛОҐЕРІВ ТА РЕЦЕПТИ ЇХНЬОГО УСПІХУ
ОНЛАЙН-ПЛАТФОРМА WATTPAD: МІСЦЕ ДЛЯ ТВОРЧОГО САМОВИРАЖЕННЯ ЧИ КУЗНЯ БЕСТСЕЛЕРІВ
БЕЗ ТРАДИЦІЙНИХ ВИДАВНИЦТВ: КУДИ ВТІКАЮТЬ ЧАК ПОЛАНІК І САЛМАН РУШДІ
ЯК НАПИСАТИ КНИГУ В ЖАНРІ ДЕТЕКТИВ
МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ДИТЯЧОЇ КНИГИ ВАЖЛИВИЙ ЯК НІКОЛИ
ЛІТЕРАТУРНИЙ УСПІХ У 8 РОКІВ: ЗОШИТ ДРУГОКЛАСНИКА СТАВ ПОПУЛЯРНОЮ КНИГОЮ

Контакты

Реєстрацію завершено, ви можете записатися на наступний набір
Реєстрація на курс
Ви хочете займатися:
Тип оплати:
Оплата вноситься двома частинами: 50% при реєстрації на курс та 50% на першому занятті.
Студентам ВНЗ знижка 50%.
Ветеранам АТО знижка 100%.