ЗВ’ЯЗАТИСЯ
З НАМИ
НАЦІОНАЛІЗУВАТИ ПОПСИМВОЛИ: П’ЯТЬ РОМАНІВ ІЗ УКРАЇНСЬКОЇ ВАМПІРІАДИ
Must read

НАЦІОНАЛІЗУВАТИ ПОПСИМВОЛИ: П’ЯТЬ РОМАНІВ ІЗ УКРАЇНСЬКОЇ ВАМПІРІАДИ

Попсимволи транснаціональні. Це аксіома, так кажуть. Не може стати явище-предмет-особа символом популярної культури (себто уже не атрибутом попкультури, а її знаком), якщо для його розуміння-сприйняття-споживання людина має бути міцно включена в одну якусь культуру. Можна не впізнати, що Готем — це Нью-Йорк часів Великої депресії, та не можна не знати, що мільярдер Брюс Вейн — це Бетмен. Можна не читати жодного випуску легендарного фейлетону про «Варні-вампіра» (1847 — прошу пана!), але зрозуміти, ким є істота, що припала до шийки красуні, яка заходиться в екстазі від втрати крові. Від «Карміли» ле Фаню і «Дракули» Стокера сформувався не лише канон вампіріади, сам образ кровопивці розсипався на десяток знаків, за якими ми його впізнаємо миттєво. Бліда шкіра, ікла, нема віддзеркалення, харчується кров’ю, робить романи бестселерами (останнє не точно). Упізнаванність забезпечує популярність. 

Нечисленні українські романи про вампірів натомість активно демонструють свою незалежність саме від попкультурного прочитання теми. Такі романи здебільшого пишуть так, ніби то є найперший твір про вампірів взагалі. Скажімо, в цьому сегменті не знайдеться романів про сучасність, наші вампіри прописані в історичному минулому. Вампіри ще не живуть у містах, на них ще не впливає НТП. Наприклад, темою нашої вампіріади часто стають родимі, а не роблені вурдалаки, вампіри себто — суто фольклорні персонажі. Вампіри у нас розмножуються, але — що прикметно — втратили абсолютно весь сексапіл, спокушати уже не уміють, бо і не треба. Тому часто мруть від голоду. Адже більшість українських вампірів — не зло, не загроза. Вони вдаються до насилля тоді, коли захищають себе від людей. Вампір-месник — таким є частий мотив української вампіріади. Наші вурдалаки переважно не мають залежності від ночі, економлять на трунах-для-сну, не вразливі до сонячного світла. Часто навіть крові не п’ють. Головну властивість героя-вампіра між тим наші романи зберігають: це завжди істота, яка не є тим, чим здається або прагне здаватися. До таких завжди треба уважно придивитися.

Що ми знаємо про вічні образи й чому Дон Жуанів багато не буває? Відповідь у статті «ВІЧНІ ОБРАЗИ І ПЛИННА ЛІТЕРАТУРА, ЯК ЇХ ПОШЛЮБИТИ: ДОН ЖУАН ЗНАЄ»

У більшості європейських літератур, які навіть мають своїх фольклорних упирів, модерні кровопивці таки імпортовані. (Виняток становлять хіба румунські стриги, тамтешня популярна проза зберегла їм свою вірність, що зрештою страшенно іронічно, адже ми активно користуємося таки трансильванськими вампірами). Чи часто зустрінеш десь у популярному романі вампіра з роздвоєним хвостом (болгарського) чи вампіра без спини (буковинського), чи істоту з насичено-червоним кольором обличчя (центрально-українського), чи упиря з особливою дієтою з крові мельників (сербського)? Так отож. 

Чужинець серед нас, який небезпечний, бо маскується під нас, а ми ж його при цьому маємо впізнавати з першого погляду. Як з першого погляду впізнати роман-про-вампіра, якщо він ним бути не хоче? Пропоную кинути п’ять перших поглядів і най би очі від того не закровили.  

Юрій Винничук, «Сестри крові»

Спосіб роботи з попсимволом: карикатура.

Середина ХVІІ століття, 1640-і точніше. Юліана перебралася на Лоренцо і стала корсаркою на гданському судні «Стрибог», що його команду склали колись потуречені, нині вільні козаки. Львівська відьма Рута намагається оживити Голема, а ще зібрати загін відьом, щоб боронити місто від війська Богдана Хмельницького. Аптекар Лукаш видає себе за посполитого, потроху забуває свою любов до Юліани й сходиться з Рутою. Львів готується до облоги. Франц чорт, шпигун, посіпака чаклунів рушає зі Львова до Гданська, аби знайти спосіб «запустити» Голема. Спосіб знаходиться в особі нереально красивого юнака, який опиняється на одному кораблі з Юліаною і Францем; від юнака не можна очей відвести, але відразу в око впадає, що всі жести його, міміка, репліки були до того добре натреновані. Добра школа маскування на місцевості. Ульріху шістсот років, він вампір, харчується тільки дівчатами і в живих жертв зазвичай не залишає, але раптом і чомусь пропонує Юліані розділити з ним вічність.

Орден Сестер крові, що поставляє європейським багатіям кілерок, Марко Проклятий, який тепер є піратом на Балтиці, королева Христина, що знічев’я виграла, здається, всю жіночу половину Західної Європи, у Львові порядкує Великий інквізитор із Іспанії, пишно розливається Полтва, забезпечуючи Лемберг статусом міста-порту, якщо поруч стали четверо випадкових попутників то один із них біс, другий вампір, третя шпигунка-вбивця, четверта переодягнена на чоловіка (увага!) лікарка-кілерка-месниця-корсарка-розвідниця-аптекарка. В цьому світі все понад міру, власне, відповідно до роботи карикатури: щось одне перебільшено рівно настільки, щоби потреба у всьому іншому просто зникла. Наприклад, потреба в сюжеті чи в психологічній мотивації героїв. 

У гротескних світах Винничука вампіри гаять вічність на те, щоб кокетувати з бабами і писати вірші. До речі, розпізнати вампіра може людина з ґрунтовною філологічною освітою відтак. Ульріх-от рекомендується Ульріхом фон Ліхтенштейном та часом навіть вірші свої читає вголос. «Той бідака помер в ХІІІ ст., нагадає йому Юліана, треба делікатніше інсценувати свою смерть», порадить вона йому. Мінезінґер той відомий не лише романом «Служіння дамам», але насамперед своїми дивацтвами: то з калабані болота наковтається «за честь прекрасної дами», то на двобій когось викликає, щоби християнські лицарі визнали владу богині Венери. Напрочуд вдалий аватар для вампіра.     

Між тим спосіб захиститися від упирів є, його тут описують, він так само далекий від вампірського канону, як і все інше. Трьох євреїв хибно звинуватили в ритуальному вбивстві християнина й спалили. Їхнім попелом городяни посипали одвірки та вікна – тепер упирі не пройдуть. Благословенна Галичина спить спокійно.  

Галина Пагутяк, «Слуга з Добромиля»

Спосіб: інтерпретація. 

1939 рік. Лаврів і Добромиль великі монастирі неподалік один одного, що їх архіви й бібліотеки просто зараз розкрадають НКВДисти, а життя монахів опинилося під загрозою. Страх змушує монахів засумніватися у вірі, вони все частіше згадують таємничого Слугу з Добромиля. Той бо точно знає, що Бога нема. Архіви спалять. Ніхто з ченців не виживе. 1949 рік. У монастирі розмістили психлікарню. В лісах поблизу ще триває війна. Двоє психіатрів комуніст-фронтовик з Волині і дивом уцілілий львівський єврей. До головлікаря Олексія Івановича однієї ночі звертається пацієнт, каже, що він боргує послугу місцевому юнаку і просить надати допомогу пораненому повстанцю. Натомість він обіцяє розказати свою історію, що бере початок у 1280-х. Початок нинішніх трагічно-історичних подій, виявляється, треба шукати в приватній біографії однієї не-зовсім-людини. 

Нечистота, вона у світах Пагутяк є успадкованою, між іншим, як і чистота. Знайомимося, наприклад: радянський лейтенант зайда зі степової України, з домішками татарської крові, а значить, все ясно: потвора, в чиїх жилах «змішалася кров убивць і злодіїв» та його предки без сумніву спалили Александрійську бібліотеку і саджали ворогів на палю все зло і добро у людини є в генах (все це ми бачимо тільки раз узрівши лейтенанта). Більшість героїв роману отож живуть спогадами-мареннями чи то зі своїх минулих життів, чи то з біографій своїх предків. «Що робив у минулому, те будеш робити у майбутньому», в цьому є присуд для нечистих і віддяка чистим: якщо замазався не відмиєшся, а до чистого бруд ніколи не налипне. Смерть у цьому світі привілей, благословення, яким раз і назавжди можна закінчити цю дурну двовимірну безкінечність.

Слуга безсмертний. Йому понад сім століть, походить із Трансильванії. Слуга народився від освяченого церквою шлюбу відьми і носферату. Слугу важко впізнати: тим, хто його бачить, він нагадує когось близького і коханого завжди чоловіка, а живого чи мертвого, то байдуже. Опікується котиками. Має свого немезиду, що намагається віками його знищити та розпізнає за запахом. Контролює погоду (дощ і туман). Потребує сну і людської їжі. Колись його врятували від смерті, тепер він повертає борги. Слуга буде вільним, коли помре останній нащадок його рятувальників. 

Проти упиря в цьому світі діє дванадцять разів освячена пшениця. Смерть вампіру спричиняє дубовий кілок у серце і вогнище з тернового гілля. На винищувачів вампірів тут виховують саме таких як Слуга, бо вони чують своїх, але є й людьми почасти. Попри все, вампір тут не зло, а мудрість, напрацьована майже безкінечним життям. Тому люди так ловко уміють убивати вампірів, що ані вічність, ані мудрість людям не осягнути і в цьому їхнє благо. Живи швидко, помри ідіотом для того ти і є людиною. 

Сергій Карюк, «Нечиста кров»

Спосіб: іронія.

Якщо нема винних, мають бути хоча б покарані. Так? Упирів в романі Карюка нема, але в ньому є винищувачі вампірів. Логічно, еге ж.  

Південна Волинь, село поблизу Острога, 1760-і. Богуслав, який нині воліє зватися Голотою на честь легендарного козака, авантюрист такого розмаху і масштабу, який собі могло дозволити тільки ХVІІІ століття, що породило професійних шукачів пригод-на-свою-голову. Голота побував і в Іспанії, і в Італії, і в Франції, точніше: відвідав тамтешні буцегарні. І зараз подумує, як би то випробувати на собі майстерність острозького ката. Випадок підхожий: в сільській корчмі панич і його слуга нагло помирають, корчмарка божеволіє, кричить щось про упирів та втікає до лісу. Тут же якийсь незнайомець блідий знайшовся. Селяни, навчені досвідом сусідів-хуторян, які активно палять упирів, вбивають гуртом дивного незнайомця та ще й знаходять його поплічника серед місцевих і теж кладуть край його життю. (Відповідно до нашої демонології упирі полюють парами мертвий і живий, то ж все логічно: прошу два трупи). Голота має два варіанти відтак: стане наступною жертвою (бо теж скидається на упиря) або викриє справжніх злочинців.

Вампіри в цьому світі напускають чуму. Упирями стають померлі відьмаки чи чаклуни, які перед смертю уклали контракт із дияволом. Зазвичай до хат вони не заходять, полюють на тих, хто сам прийде на кладовище, але якщо в хаті є немовля, то таки залізуть, аби поласувати дитинчам. Захиститися від вампірів можна, наклавши хрест на вікна і двері. А убити упиря слід прохромивши осиковим кілком груди, очі й рота зав’язати і спалити негайно. Насправді розвинута міфологія, у вампірів в цьому світі вірять, це точно. 

На відміну, скажімо, від відьом. По сусідніх селах успішно попалили вампірів і цей досвід переймають. Але от розказують про випадок, як на хуторі спалили двох відьом, бо худоба через них хворіла, аж то виявилася годні жінки, бо хвороби не припинилися. Цей вчинок засудили. Роман Карюка відпрацьовує цей іронічний момент світу, що його вибудовує. Вампіри, про яких знаємо достеменно все, насправді виявляються тут відьмами, про яких мало що відомо. Відомий момент популярних вампіріад «маскарад»: аби вижити упирі маскуються під людей, у «Нечистій крові» він стає вкрай саркастичним: відьми, щоби вижити серед людей, воліють здаватися вампірами. 

Зрештою спроба виростити з козака Голоти власного Ван Гельсинка це такий жорсткий сарказм, якому місце тільки в іронічному детективі, що ним «Нечиста кров» і є.

Михайлина Омела, «Мертва кров»

Спосіб: треш.

Історія вагітної вампірки-самогубці, яка дуже сильно любить російську поезію. Час і місце дії Петербург початку ХХ ст., дієві особи «срібна доба» російської поезії. Генеральська дочка Єлизавета втрачає цноту з таємничим поетом Венчеславом, вагітніє і через бурхливу реакцію на те батька-генерала накладає на себе руки. Прокидається дівчина в морзі, коли її (мертву уже) ґвалтує особистий патологоанатом імператорської родини. Він і стає першою жертвою вампірки. По тому Єлизавета охоче харчується професорками-лесбійками-ґвалтіницями, покоївками-маніячками, пасторами-перелюбниками, кебменами-садистами, ницими нишпорками, жорстокими злодіями, поетками-кокаїнщицями. 

Така собі санітарка розбещено-зманіженого Петербургу. Вампірка-месниця (хоча б ще й несвідома, Єлизавета сама не розуміє, що коїться) перетворює акт харчування на протидію численним соціальним хворобам fin de siècle. Ви тільки погляньте без сліз на одну з жертв «Мертвої крові»: чернець-гей-п’яниця-ґвалтівник-наркоман. Це робить серію жорстоких убивств актом жертвоприношення з відповідним сакральним змістом: колектив перетравлює чиюсь злу волю, яка спричинила смерть члену колективу. Тільки «перетравлює» тут має буквальне значення.

Паралельна лінія «Мертвої крові» маг-вампір Венчеслав, творець Лізи. Він уже володів таємничим знанням на момент, коли вирішив не помирати до кінця, підстрелений на дуелі. Самороблений вампір. Венчеслав серійний шлюбний аферист: спокусив дочку учителя, заворожив багату спадкоємицю, а потім свою пасербицю. Під час чергового вінчання він гине від хреста: вампірів може убити тільки істинне церковне обладнання тільки хрест старого обряду. 

Поліція з усіх сил намагається знайти Єлизавету, використовуючи навіть дактилоскопію і текст на ДНК, бо Ліза там блювала кров’ю і швидкі нишпорки зібрали біологічний матеріал. Попри таку спритність (як на 1910-і роки) справа вампірки праведна а значить, закон на її боці. Віра старого обряду і поліція нового чину тут безсилі. 

А Блок був вампіром, це сто відсотків.  

Володимир Худенко, «Стрі-чен-ня»

Спосіб: лютий треш.

1677 рік. Хутір неподалік Києва, де два роки тому нагло вбита відьма звела київського дячка за допомогою моцної нечисті (випередивши події гоголівської повісті років на сто сорок мінімум). Страсний тиждень. Хведька, літній уже козак, згадує побратимів, що їх утратив у боях з ордами упирів із заходу, серед них і отамана Безрідного з дружиною. Саме час, щоби благосно сприйняти візит давно померлого товариша, який сповістить йому волю дорогих покійників: Хведько має рушати на Чернігівщину, де треба знайти отаманову доньку Наталку. У  Наталки Безрідної от-от стануться круті проблеми: серед козацької старшини причаївся вурдалак, що прикривається ім’ям шанованого роду, йому і перейшла дорогу Наталка. Та й дівка-то суще хамовите стерво, нічого дивного. А ще чаклунка. А ще її покійний татусь (той, який отаман козаків) був мусульманином і володів магією тамтешніх молитов. А ще її матуся походить з роду румунських вампірів. Наталя вампірська княгиня, коротше. 

Козацьке фентезі про вампірів. Саме так. 

Виглядає саме так неоковирно, як і звучить. Якщо вовкулаки у світи козацького фентезі вписуються цілком органічно (завдяки легендам про характерників-перевертнів), то упирі в ньому функціонують як зайди-вороги-чужинці. Вампіри Худенка невисокі, бліді, з великим зеленими очима, як спільнота високо організовані, можуть розмножуватися і властивості свої успадковують, а не набувають. Після повноліття вони починають вживати кров і стають дійсно вампірами або відмовляються від крові та живуть як люди. Вампірську княгиню от давно померлий батько попереджає від вживання кров’янки після повноліття. І всі вони видять віщі сни, тому всі події в романі відбуваються двічі. 

Був вдалий жарт, але Худенко, здається, не жартує. 

Пізнавати ще
НЕ ЗНАЄТЕ ЯК ПРАВИЛЬНО? РЕКОМЕНДУЄМО ОФІЦІЙНИЙ САЙТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
«ЧОМУ Я ЖИВИЙ» — ФІЛЬМ ПРО МАРІУПОЛЬ ЧАСІВ ІІ СВІТОВОЇ ОТРИМАВ ПРИЗ В ТУРЦІЇ
НА СЦЕНІ ЗАКАРПАТСЬКОГО ТЕАТРУ ВИСТУПАТИМУТЬ АКТОРИ З МАРІУПОЛЯ
ВІДТЕПЕР ОСОБЛИВУ  ВІДЗНАКУ ПУЛІТЦЕРОВСЬКОЇ ПРЕМІЇ МАЄ КОЖЕН УКРАЇНСЬКИЙ ЖУРНАЛІСТ
КРЕАТИВНА ЄВРОПА НАДАСТЬ ГРАНТІВ ВИДАВНИЦТВАМ НА 5 МЛН ЄВРО
ОНЛАЙН-ПРОЄКТ БУДИНОК «СЛОВО»: ЧОМУ Я ХОЧУ,  АБИ ЙОГО ПОМІТИЛИ
СТАРТУВАВ ЛІТЕРАТУРНИЙ КОНКУРС ІЗ ГОЛОВНИМ ПРИЗОМ У 10 000 ГРИВЕНЬ
В УНІВЕРСИТЕТІ БАКНЕЛЛА СТВОРЮЮТЬ ЦИФРОВІ АРХІВИ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
CNN ПУБЛІКУЄ ВОЄННИЙ ЩОДЕННИК УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЬМЕННИЦІ
В БІРМІНГЕМІ НА АСФАЛЬТІ З'ЯВИВСЯ ВІРШ ПРО ВІЙНУ В УКРАЇНІ
ВІРШІ ШЕВЧЕНКА ВІДТЕПЕР ЛУНАЮТЬ ЙОГО ВЛАСНИМ ГОЛОСОМ
THESE ARE STORIES OF PEOPLE WHO STAYED IN UKRAINE: УКРАЇНСЬКА ХУДОЖНИЦЯ ВІЗУАЛІЗУЄ ЖИТТЯ ТИХ, ХТО ЗАЛИШИВСЯ
ЯК НАПИСАТИ КНИГУ ПРО СВОЄ КОХАННЯ
ЯК НАПИСАТИ КНИГУ: ПОКРОКОВИЙ ПЛАН ДІЙ
ЯК ЧИТАТИ СВОЇ ТЕКСТИ ВГОЛОС?
ВІЧНІ ОБРАЗИ І ПЛИННА ЛІТЕРАТУРА, ЯК ЇХ ПОШЛЮБИТИ: ДОН ЖУАН ЗНАЄ
НА КАНІКУЛИ І ВЗАГАЛІ: ВАЖЛИВА ПРОЗА 2021
ЧИМ СМАКУЄ ДОБРА ФУДФІКШН: ОБІД ІЗ П'ЯТИ СТРАВ БЕЗ ДЕСЕРТУ
WHO LIVES IN A PINEAPPLE UNDER THE SEA? П'ЯТЬ ІСТОРІЙ ІЗ НАДСКЛАДНИМ СЕТІНҐОМ
ПРИКЛАДНА НЕКРОМАНТІЯ: 4х2 РОМАНІВ ПРО НЕДОСЯЖНИЙ ДОСВІД
ВОНИ УБИЛИ ГОНЗАГО: П'ЯТЬ РОМАНІВ-«МИШОЛОВОК»
ЗРОСТОМІР: СІМ ДОРОСЛИХ РОМАНІВ ІЗ РОЗПОВІДАЧЕМ-ДИТИНОЮ
«АНТИЕЙДЖ»-КНИЖКИ: ЧОТИРИ ІСТОРІЇ ВІД 6-МІНУС ДО 60-ПЛЮС
BEE SUPER: П’ЯТЬ КНИЖОК ПРО БДЖІЛ І ОДНА АБСОЛЮТНА МЕТАФОРА
ХТО ГОВОРИТЬ? ПРО НЕНАДІЙНІСТЬ У ТЕКСТІ ТА ВЗАГАЛІ
ПЕРЕВІРКА «НА СЛАБО»: П’ЯТЬ РОМАНІВ, ЯКІ СПРАВЕДЛИВО НАЗВЕМО ЕПАТАЖНИМИ
ПЕРЕМІШАТИ, АЛЕ НЕ ЗБОВТУВАТИ: ШІСТЬ ЗРАЗКОВИХ МЕШАП-РОМАНІВ
ЩО ПОЧИТАТИ ПРО ПИСЬМЕННИЦТВО: 6 КОРИСНИХ ЦІКАВИНОК
МИСТЕЦТВО ПРОГРАШУ: П’ЯТЬ РОМАНІВ, НАПИСАНИХ ВІД ДРУГОЇ ОСОБИ
РОЗКАЖИ МЕНІ ПРО СЕБЕ: ЩО ВОНО ТАКЕ — АВТОФІКШН?
ЧОМУ ЦІКАВІ ПОВТОРИ: ЧОТИРИ ОРИГІНАЛЬНІ РЕМЕЙКИ
КОЛИ ЩЕ ЗВІРІ ГОВОРИЛИ, І НАЧИННЯ, І РОСЛИНИ: ЧОТИРИ РОМАНИ Й ОДНЕ ОПОВІДАННЯ, РОЗКАЗАНІ НЕ-ЛЮДЬМИ
МЕНЕ ЗАЧЕПИЛО: ЯК НАПИСАТИ РЕЦЕНЗІЮ НА КНИГУ?
ЯК НАВАЖИТИСЯ НАПИСАТИ КНИГУ
ЗА СКІЛЬКИ ДНІВ МОЖНА НАПИСАТИ КНИГУ
ЛІТЕРАТУРНІ КОНКУРСИ В УКРАЇНІ: ЯК ПРАЦЮЮТЬ ТА ЩО ДАЮТЬ НАСПРАВДІ
ЛІТЕРАТУРНИЙ НЕЙМІНГ: ЯК НАЗВАТИ СВОЮ КНИГУ?
ЗНАЙОМТЕСЯ — «БУКНЕТ» АБО ЗАРОБЛЯТИ ЛІТЕРАТУРОЮ В УКРАЇНІ РЕАЛЬНО
ЗВІТУЄМО ПРО ІІІ ПУБЛІЧНІ ЧИТАННЯ ПИСЬМЕННИЦЬКОГО МЕТОДУ
ПРЯМЕ ВКЛЮЧЕННЯ ІЗ ДЖЕКОМ, МАЙСТЕР-КЛАС ІЗ НАТАЛІ, МАРАФОН КОРИСНИХ ПОДІЙ, ЩО ЗАРЯДЖАЮТЬ ВІД EDCAMP UKRAINE З 7 ГРУДНЯ
НА ЛОНДОНСЬКОМУ КНИЖКОВОМУ ЯРМАРКУ ЗАКЛИКАЛИ ПІДТРИМУВАТИ УКРАЇНСЬКИХ АВТОРІВ
Я Ж ЦІКАВИЙ, ЦІІІКАААВИИИЙ, Я ЦІКАВИЙ, СКАЖИ, НУ СКАЖИ! ДОРОСЛІШАЄМО РАЗОМ ІЗ САЛЛІ РУНІ
ПОВІДОМИЛИ ШОРТЛІСТ БУКЕРІВСЬКОЇ ПРЕМІЇ
YOUTUBE-РЕВОЛЮЦІЯ: ПИСЬМЕННИЦЬКІ ДОСЯГНЕННЯ БЛОҐЕРІВ ТА РЕЦЕПТИ ЇХНЬОГО УСПІХУ
ОНЛАЙН-ПЛАТФОРМА WATTPAD: МІСЦЕ ДЛЯ ТВОРЧОГО САМОВИРАЖЕННЯ ЧИ КУЗНЯ БЕСТСЕЛЕРІВ
БЕЗ ТРАДИЦІЙНИХ ВИДАВНИЦТВ: КУДИ ВТІКАЮТЬ ЧАК ПОЛАНІК І САЛМАН РУШДІ
ЯК НАПИСАТИ КНИГУ В ЖАНРІ ДЕТЕКТИВ
МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ДИТЯЧОЇ КНИГИ ВАЖЛИВИЙ ЯК НІКОЛИ
ЛІТЕРАТУРНИЙ УСПІХ У 8 РОКІВ: ЗОШИТ ДРУГОКЛАСНИКА СТАВ ПОПУЛЯРНОЮ КНИГОЮ

Контакты

Реєстрацію завершено, ви можете записатися на наступний набір
Реєстрація на курс
Ви хочете займатися:
Тип оплати:
Оплата вноситься двома частинами: 50% при реєстрації на курс та 50% на першому занятті.
Студентам ВНЗ знижка 50%.
Ветеранам АТО знижка 100%.