ЗВ’ЯЗАТИСЯ
З НАМИ
БЕЗ ТРАДИЦІЙНИХ ВИДАВНИЦТВ: КУДИ ВТІКАЮТЬ ЧАК ПОЛАНІК І САЛМАН РУШДІ
Must read

БЕЗ ТРАДИЦІЙНИХ ВИДАВНИЦТВ: КУДИ ВТІКАЮТЬ ЧАК ПОЛАНІК І САЛМАН РУШДІ

Колумніст, який втомився від редакційної політики медіа-гігантів. Звільнений під час пандемії журналіст. Письменник-дебютант, якому ніяк не вдається укласти договір із традиційним видавництвом. Визнаний автор коміксів у пошуках натхнення і творчої свободи. Що між ними спільного? Усіх їх пов’язує онлайн-платформа Substack, альтернативний спосіб заробітку на текстах та письменництві.

Історія запуску 

У 2017 році розробники Кріс Бест і Джайрадж Сеті та журналіст Гейміш Маккінзі вирішили об’єднати зусилля. Вони запустили вебсайт Substack, який дозволяв журналістам і колумністам розміщувати свої тексти та заробляти на платному доступі до цих матеріалів. Унікальністю проєкту стало повернення до основ —до формату класичних розсилок на електронну пошту підписників.

За два роки, у 2019-ому, творцям Substack вдалося залучити понад $15 млн інвестицій. Більшу частину цієї суми надав венчурний фонд Andreessen Horowitz із Силіконової долини. А ще за два роки, у березні 2021-ого, Substack відзвітував про залучення іще $65 млн. І знову фінансування очолив фонд Andreessen Horowitz, відомий інвестиціями у Instagram, Skype та Groupon.

Сьогодні Substack оцінюється у $650 млн, а враховуючи зірковий статус нових авторів, за якісь кілька місяців вартість проєтку гарантовано добіжить до заповітної відмітки «$1 млрд». 

Чим є Substack сьогодні?

Substack створений для того, щоб ви писали, а платформа допомагала вам доносити свої тексти до широкого загалу. Ви створюєте власну сторінку на піддомені Substack, публікуєте текст із безкоштовним або платним доступом та створюєте розсилку про нову публікацію для своїх підписників (причому, ні з ким не ділитеся своїм списком контактів, вони ваші і тільки ваші).

Своєю чергою, Substack забезпечує видимість тексту у пошукових системах і для інших користувачів платформи, які ще на вас не підписані. Це величезна спільнота: за останніми даними, у Substack понад 500 000 користувачів, які підписані хоча б на одну платну розсилку, а тих, хто читає безкоштовні тексти, — мільйони.

 Автори Substack

Першопочатково можливостями Substack зацікавилися поважні журналісти. Ті, хто втомився від всевидючого ока головного редактора чи власника ЗМІ, або ж ті, чий професійний рівень виходив за межі потреб великих медіа. Ось тут і знадобився журналістський досвід одного із засновників Substack Гейміша Маккінзі: онлайн-платформа розроблялася як найкращий інструмент для сучасного журналіста.

Ба більше, за рахунок прямих електронних розсилок Substack оминав підводні течії діджитал світу. Кожна стаття для видань на зразок Fortune, The Rolling Stone, Huffington Post чи The New York Times має активно просуватися у соціальних мережах, а боротися із алгоритмами Facebook чи Twitter стає дедалі важче. Зате інформація про нові статті на Substack потрапляє до поштових скриньок миттєво і напряму.

За відомими журналістами підтягнулися і блогери з експертами у вузьких галузях. Саме тоді Substack почав асоціюватися із найкращим сучасним форматом блога. Далі додалися ілюстратори, автори коміксів і графічних романів, для яких Substack став плацдармом для публікації оригінального контенту. А вже звідти мода на Substack перекинулася на письменників і подкастерів. Останнім Substack дає можливість комбінувати тексти із короткими аудіофайлами.

Співзасновник та виконавчий директор Substack Кріс Бест пояснює популярність платформи тим, що для успіху не має значення рівень популярності автора. Ви можете робити безкоштовний контент, напрацьовувати власну аудиторію та створювати спільноту своїх прихильників; потім можете перейти до комбінації платних та безкоштовних текстів; і, зрештою, робити лише платний контент, заробляючи сотні тисяч доларів на рік. Або ж ви можете зупинити свій вибір на будь-якій зручній комбінації і самостійно встановлювати ціну на доступ до своїх текстів.

Зірки

Офіційно першим автором Substack (до слова, дуже відомим) є Біл Бішоп, американський журналіст та блогер, який прожив у Китаї понад 10 років і спеціалізується на китайській політиці та економіці. Він погодився стати «піддослідним кроликом» ще на етапі технічної розробки платформи Substack, саме допис у його блозі «Sinocism» був першим, опублікованим на Substack.

Поезія буває прибутковою. Хоча, дійсно, просувати поетичну збірку складніше за роман. Нюанси пояснює Інна Білоножко «МІСІЯ НЕЗДІЙСНЕННА: СУЧАСНИЙ МАРКЕТИНГ ПОЕТИЧНИХ ЗБІРОК»

Далі платформа розвивалася переважно за рахунок прихильників кожного окремо взятого автора. Автори переводили свої електронні розсилки на Substack, рекламували платформу на власних сторінках у соціальних мережах і, за великим рахунком, приводили з собою певне коло нових користувачів. Кожен наступний етап розвитку платформи (а точніше кожен новий мільйон доларів, отриманий від інвесторів) знаменувався новими технічними інноваціями. Зрештою, починаючи з весни 2021-го, коли платформа Substack залучила рекордні $65 млн, фокус уваги розробників змістився із технічної сторони на PR та маркетинг.

Навесні 2021 року до Substack приєдналися легендарна «хрещена мати панк-року», поетка Патті Сміт та відомий ізраїльський письменник Етґар Керет. Улітку 2021-го інтерес до Substack підігрів колишній шпигун Едвард Сноуден, той самий, який працював у ЦРУ і оприлюднив секретну інформацію про тотальне стеження американських спецслужб за інформаційними системами інших країн, а згодом знайшов політичний притулок у Росії.

У серпні 2021 року про створення власної сторінки на Substack оголосив зірковий письменник Салман Рушді, переможець Букерівської премії (1981) та «Букеру Букерів» (1983), колишній президент ПЕН-центру США, організації, що об'єднує професійних письменників, редакторів і перекладачів. Протягом року Рушді розміщуватиме на платформі Substack уривки повісті «The Seventh Wave», а також інші оповідання, есеї про кінематограф і про книги. Автор каже, що прийняв рішення спробувати такий формат заради більшої свободи та прямого спілкування з читачами. А ще заради задоволення, бо Рушді, наприклад, не виключає того, що думка читачів зможе вплинути на сюжет та фінал повісті «The Seventh Wave». Письменник уже завантажив три уривки, два із яких безкоштовні, а ось за третій доведеться заплатити.